Turno Smučanje
Turno smučanje in odprave. Najboljša turna smuka na izbranih terenih po vsem svetu.
Turno smučanje in odprave. Najboljša turna smuka na izbranih terenih po vsem svetu.
……………………………………………
Turno smučanje v Gruziji v najbolj neokrnjenem predelu mistične Gruzije. Odkrivanje novega smučarskega raja na Kavkazu. Turno smučanje v Svanetiji: čudovita nedotaknjena pobočja v osrčju Kavkaza – obilje pršiča in nezvoženih terenov – novo smučišče Tetnuldi – izjemna gorska kulisa. >>>
……………………………………………
8 čudovitih dni v osrčju Tien Shana, Nebeškega Gorovja – Turnosmučarski raj – Spanje v tradicionalnih šotorih t.i. jurtah – Kombinacija smučanja v neokrnjeni naravi, jahanja in divje vožnje s ski-mobili – Naravni termalni vrelci in ruska savna – Po poteh nekdanje Svilene ceste. >>>
……………………………………………
Vzpon na Elbrus, Kavkaz – Rusija , najvišji vrh Evrope. Deset-dnevno gorniško potovanje po Osrednjem Kavkazu in Rusiji z vzponom na vrh Evrope; Elbrus. Odlična priložnost za prvi stik z visokimi gorami ter vsemi značilnostmi prave odprave. >>>
…………………………………………………
Turna smuka oz. turno smučanje je vrsta smučanja, ki se izvaja na neoznačenih in nenadzorovanih področjih, izven urejenih smučišč. Je fizično zahtevna oblika smučanja, ampak tudi odličen način za raziskovanje odmaknjenih gorskih predelov in pristen stik z naravo.
Agencija Lifettrek organizira turno smučanje po Evropi, Južni Ameriki in Aziji. Naše prednosti so: turno smučanje v majhnih skupinah, dolgoletne izkušnje, poznavanje terenov in razmer, najboljše lokalno vodenje, individualni pristop, prilagodljivost in raziskovalni duh. To zimo vas vabimo na nepozabno turno smuko v najboljši družbi.
…………………………………………………
Fotogalerija iz našega turnega smučanja v Gruziji. Foto: Rok Podgorelec (februar 2019)
Odprave na vse konce sveta v iskanju najboljših terenov za turno smučanje
……………………………………………
Turno smučanje na Islandiji. Termin 28.3 – 4.4.2020 (8 dni/6 dni smučanja). Zbiramo prijave. Na turo vzamemo samo 6 prvih prijavljenih! Turna smuka na skrajnem severu Islandije s pogledom na fjorde in Atlantik!
……………………………………………
Turno smučanje v Južni Ameriki (Čile ali Argentina). Termin in lokacije bodo v času priprav smučarskih reprezentanc. Termin avgust 2020 (16 dni/13 dni smučanja). Program je še v pripravi. Zbiramo predhodne neobvezujoče prijave.
……………………………………………
Deset dnevno potovanje v Iran. Turno smučanje z najvišjega vrha Damavanda (5671 m). Aklimatizacijski vzponi na smučarskem področju Shemsak (Sharakchal, 4142m). Smučarski treking v gorstvu Alborz, ki nas na koncu privede v mesto Teheran, čudovito prestolnico polno razkošnih bazarjev. Program primeren za gornike in turne smučarje. >>>
Odprave na vse konce sveta, turna smuka z agencijo Lifetrek čez celo leto
Pri turnem smučanju gre za smučanje izven urejenih smučišč in načeloma poteka po nevarovanih predelih. V tujini se uporabljata dva izraza “ski touring” in “backcounty skiing” (predvsem v ZDA). Turno smučanje predstavlja večje izzive in je tudi fizično zahtevnejše od klasičnega smučanja,vendar ponuja edinstven stik z naravo in možnost odkrivanja odmaknjenih gorskih področij.
Namesto sedežnič, žičnic in gondol se pri turnem smučanju vzpenjamo sami. Pri samem vzponu si pomagamo s kožami, kos tkanine, ki se jo namesti na smuči in preprečuje zdrse. Pri spustu pa se kože odstrani. Odvisno od pogojev in terena se včasih za vzpon potrebuje tudi dereze, v tem primeru se turne smuči nosi na hrbtu.
Angleški jezik najlepše opiše pomen turnega smučanja – ski touring is more about uphill, kar bi pomenilo da gre pri te aktivnosti bolj za vzpon, stran od množic in z neponovljivimi razgledi. Po končanem vzponu pa smo nagrajeni še s spustom po nezvoženih terenih.
Turno smučanje je lahko dnevna aktivnost, lahko pa se podamo tudi na večdnevno avanturo. Večdnevno turno smučanje vključuje prenočevanje v gorskih kočah, ali celo v šotorih. Najtežja vendar najbolj nagrajujoča oblika pa je t.i. hut – to hut smučanje.
Turno smučanje je gibanje v zasneženi pokrajini, nikakor ne samo spust navzdol. V zimskih razmerah smuči pogosto edine zagotavljajo mobilnost, zaradi snega peš ne pridemo nikamor, s krpljami pa je napredovanje počasno. Za turnega smučarja je vzpon enako pomemben kot spust. Korak pri hoji navzgor je eleganten in zdrav, podoben tistemu pri smučarskemu teku. Obremenjene so tako noge kot roke in tudi celotno telo. Za povrh ni tresljajev in obremenitev na skelet, kot na primer pri običajnem teku. Spust je v zahtevnih snežnih razmerah lahko bolj naporen, odvisno kako obvladamo smučarsko tehniko. Slabši smučarji morajo pač počakati na ustrezne razmere ali pa turo načrtovati v bližini urejenih smučišč (ali kar na njih), tako da se v dolino spustijo po steptani progi.
Tisti, ki prisegajo na freeride imajo drugačen imperativ. Za njih je pomemben spust, po možnosti po čim globljem pršiču. Če je vmes kakšen skalni skok, toliko bolje. Žičnica je dobrodošla, a tudi vzpon na smučeh je OK.
Turne smuči morajo biti čim lažje, saj se pri daljšem vzponu še kako pozna teža, pa tudi pri spustu je vsak kilogram odveč. Toda lahke smuči so praviloma precej neuporabne na trdi razdrapani podlagi. Z napredno tehnologijo in materiali se ta težava lahko v veliki meri že reši in prav tu se pokaže razlika v kvaliteti med posameznimi modeli in znamkami. Obvezen dodatek modernih turnih smuči je rocker, ki poveča plovnost smuči in olajša izpeljavo zavoja.
Tudi turni pancarji morajo biti lažji od običajnih, omogočati morajo več gibanja naprej-nazaj, na podplatu je guma kot planinskih čevljih.
Največja razlika je v vezeh. Turne vezi omogočajo hojo navzgor, tako da se peta sprosti in dviguje ter pri spustu znova fiksira. Pomemben del vezi so srenači, ki omogočajo hojo po trdi podlagi. Nepogrešljiv del opreme so turne kože (imenovane tudi psi), ki preprečujejo zdrsavanje smuči navzdol. Brez njih je vzpenjanje praktično nemogoče.
To je oprema, ki nas varuje pred plazovi oz. pred njihovimi posledicami. Airbag ali zračna blazina je integrirana v nahrbtniku. Aktiviramo jo, ko nas zajame plaz in dva zračna balona nas držita na površini plazovine. Klasičen lavinski trojček (žolna, sonda in lopata) pomaga odkriti zasutega. Lavinska žolna omogoča, da najdemo lokacijo ponesrečenca pod plazom, s sondo še natančneje definiramo lego zasutega, z lopato ga odkopljemo.
Za turno smučanje v Gruziji svetujemo še specialistično zavarovanje za gorništvo. Turistično zavarovanje, ki ga uredi turistična agencija Lifetrek, krije zgolj potovanje ter smučanje na urejenih smučiščih oz. ste zavarovani do višine 3000m. PZS izkaznica oz. s članstvom v PZS ste tudi nezgodno zavarovani v gorah do višine 6.500m. Zavarovanje je primerno tudi za potrebe turnega smučanja. Več o zavarovanju si lahko preberete tukaj.
Za zares brezskrbno turno smučanje pa vam priporočamo zavarovanje preko Alpenverein. Več o Alpenverein
Ko govorimo o nevarnostih pri turnem smučanju so na prvem mestu plazovi. Vendar se turni smučar pogosteje kot s plazom sooči z nevarnostjo zdrsa na trdi ledeni podlagi, še posebej pri vzponu. Med hojo navzgor se lahko smučar kar naenkrat znajde v negotovem položaju. Zato je treba biti pozoren in predvideti ledeno površino pred seboj in si pravočasno nadeti srenače ali celo zamenjati smuči z derezami in cepinom.
Za vse nas, ki smo smučarski navdušenci, še pred koncem poletja razmišljamo o snežnih strminah, smo pripravili nekaj idej za turno smučanje v prihajajoči sezoni.
Vprašanja kje se smučarska sezona najhitreje začne, kje dobiti najboljše pogoje. Preverite ponudbo agencije Lifetrek in si zagotovite nepozabno turno smučanje na širnih pobočjih Alp, Kavkaza, Kirgizije, Norveške in Južne Amerike.
KONTAKT
SVEŽ VETER IN MLADOST
OPIS PROGRAMOV JE INFORMATIVNE NARAVE! Dopuščamo možnost spremenjene izvedbe brez bistvene okrnitve programa.
Pridržujemo si pravico spremembe cen brez predhodnega obvestila.
SPLOŠNI POGOJI
IZJAVA O VAROVANJU OSEBNIH PODATKOV
Fotografije: Arhiv Lifetrek, BIGSTOCK.COM, INDY-GUIDE.COM