HVANNADALSHNJÚKUR
Izgovarja se KWANNA-DALSH-NYOOKER
Z 2110 metri velja za najvišji vrh Islandije. Geografsko gledano pa gre za rob kraterja ogromnega vulkana. Hvannadalshnjúkur velja za zelo priljubljen vzpon, saj s tehničnega vidika ni preveč zahteven. Vzpon pa vsekakor otežujejo številne ledeniške razpoke, ki zahtevajo spremstvo izkušenega gorskega vodnika. Prav tako ne smemo podcenjevati vremenskih pogojev, saj je vreme na Islandiji izrazito nestanovitno in če nismo dovolj dobro seznanjeni z napovedmi nas lahko hitro preseniti močnejši veter ali pa slabše vreme.
Geografija
Hvannadalshnjúkur je del kraterja vulkana Oræfajökulla, ki je po velikosti evropskih vulkanov na drugem mestu takoj za Etno v Italiji. Nadalje je vulkan Oræfajökull le majhen del veliko bolj impozantnega velikanskega Vatnajökulla, največjega ledenika na Islandiji, ki pa je sočasno tudi največja ledeniška kapa v vsej Evropi. Odkar je človek naselil Islandijo je ta vulkan izbruhnil le dvakrat, zadnjič leta 1727. Izbruh iz leta 1727 še vedno velja kot izbruh z največ tefre (vulkanski pepel) v zgodovini (poseljene) Islandije.
Narodni park Skaftafell
Hvannadalshnukur se nahaja znotraj meja narodnega parka Skaftafell. Ustanovljen je bil leta 1967 in pokriva 1700 kvadratnih kilometrov. Hvannadalshnukur obdajajo trije ledeniki ledeniškega kompleksa Vatnajökull (Skeiðararjökull na zahodu, Morsarjökull na severu in Skaftafellsjökull na vzhodu). Skaftafell ponuja čudovite dnevne pohode, ki so prava oaza barv in življenja na območju jugovzhodne Islandije. Skaftafell je običajno deležen več sončnih ur kot katerikoli drug kraj jugovzhodne Islandije, saj ga vulkansko-ledeniški masiv varuje pred vetrom in dežjem.
Program brez vzpona
Program je zares čudovit tudi za vse, ki bi bili samo spremljevalci in se nimate želje povzpeti na vrh. Narodni park Vatnajokul ponuja dovolj skritih kotičkov, da boste imeli na razpolago dovolj aktivnosti v času vzpona.
Ne spreglejte: Islandija za pohodnike
Izredno poln in aktiven program na Islandiji. Iz naše baze v Viku bomo na dnevnih pohodih raziskovali enkratno pokrajino južne Islandije. Od nežnih slapov, mogočnih ledenikov, skrivnostnih kanjonov, neskončnih plaž Atlantika... Na poti nazaj proti islandski prestolnici se bomo potopili v mavrične gore Landmannalaugarja in njihove tople vrelce. Za slovo od otoka trolov pa obiščemo še Golden Circle.
Islandija za pohodnike